Dom z werandą – dla kogo jest to rozwiązanie?

Jeszcze nie tak dawno werandy przywoływały głównie na myśl sielski obrazek z domem w wiejskim otoczeniu, który posiadał drewnianą dobudówkę otoczoną krzewami i kwiatami. Obecnie werandy stają się również elementem nowoczesnych projektów domów, które idealnie wkomponują się także w środowisko miejskie. A wszystko dlatego, że posiadanie werandy ma bardzo wiele zalet.

Weranda – co trzeba o niej wiedzieć?

Weranda jest dobudówką do domu najczęściej w jego centralnej części, czyli przy wejściu, ale może być również zlokalizowana z innej strony elewacji. Posiada dach, a także swego rodzaju ogrodzenie, które odseparowuje werandę od ogrodu. Najczęściej wykonana jest z drewna, ale coraz częściej wykonuje się ją również z innych materiałów, takich jak beton, który dostarczy nam betoniarnia Wrocław. Może mieć ona charakter zamknięty lub otwarty. Jest to przede wszystkim dodatkowe pomieszczenie o funkcji typowo wypoczynkowej zapewniające nam większą przestrzeń, którą możemy także zaadaptować dla innych celów, a głównie wtedy, jeśli nasza weranda będzie zamknięta, np. za pomocą szklanych ścian.

Weranda – kto powinien się na nią zdecydować?

Jej główną zaletą jest to, że choć jest tylko dobudówką, to zwiększa powierzchnię domu i może być na przykład przedłużeniem jadalni lub salonu. Weranda zamknięta, która została wybudowana za pomocą solidnych i trwałych materiałów takich jak drewno, szkło, cegły czy beton, który dostarczy nam betoniarnia Wrocław, może być również efektywnie wykorzystana w czasie zimowych miesięcy, np. do przetrzymywania roślin. Jeśli więc brakuje mam miejsca dla gości w jadalni, to weranda może się świetnie do tego celu nadać przede wszystkim w czasie ciepłych miesięcy, ale nie tylko – wszystko zależy od charakteru tej dobudówki i z jakich materiałów zostanie wykonana.

Jest idealnym rozwiązaniem dla osób starszych, a także rodzin z dziećmi. Senior ma przede wszystkim zapewniony wypoczynek na świeżym powietrzu i nie potrzebuje w tym celu opuszczać budynku. Podobnie jest z dziećmi, które na werandzie mogą spędzać bezpiecznie czas nawet podczas deszczu.

Weranda to także idealne rozwiązanie dla singli czy par, ponieważ można w niej z powodzeniem relaksować się w wolnym czasie, a jeśli znajduje się nie od strony wejścia, ale z tyłu budynku, to zapewnia również tak ważną prywatność. Weranda to także dobre miejsce do uprawy roślin, kwiatów czy ziół, a te wykonane ze szkła pozwolą na stworzenie nawet niedużej oranżerii.

Weranda jako zabezpieczenie przed niesprzyjającymi warunkami

Założenie werandy to także dobry pomysł na to, aby wejście do domu zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi takimi jak wiatr, deszcz czy słońce. Niezależnie od tego czy będzie ona otwarta czy może zamknięta, to dach i tak skutecznie chroni przed atakiem deszczu, wiatru czy śniegu. Wnętrze domu chronione jest także w pewnym stopniu przed ubytkami ciepła, ponieważ drzwi wejściowe pozostają przysłonięte. Weranda nie wymaga nawet pełnych fundamentów, ale dobrze zastosować ofundamentowanie niepełne, a beton zapewni betoniarnia Wrocław.