Przyglądając się starym ceglanym ogrodzeniom możemy odkryć ich historię. I nie chodzi tu tylko o ślady po dawnych wydarzeniach np. wojnach czy aktach wandalizmu ale też informacje skąd pochodzi materiał użyty do wykonania ogrodzenia oraz kiedy mógł on zostać wyprodukowany.

Tajemnice ogrodzenia cukrowni w Malborku

Malborska cukrownia kryje w sobie ciekawą historię. Oglądając dokładnie ogrodzenie można dostrzec iż cegły wykorzystane do jego budowy pochodzą z różnych miejsc. Największa część ogrodzenia została wybudowana z cegieł wyprodukowanych w Kadynach. W związku z tym iż zazwyczaj zajmują one dolne partie ogrodzenia można przypuszczać iż jest to najstarsza część tego ogrodzenia. Wypełnienie kilku przęseł stanowią nieoznaczone cegły. Jednakże po ich wyglądzie można wnioskować że zostały one wmurowane w ogrodzenie w latach 70 może 80 XX w.  W ogrodzeniu można także znaleźć cegły z napisem „Nowa Wieś” ale nie mamy pewności skąd dokładnie pochodzą możemy jedynie się domyślać ze chodzi o Nową Wieś Sztumską.

Ogrodzenia z historią

Powyższy przykład ogrodzenia pokazuje jak wiele o historii danego ogrodzenia czy tez budynku możemy się dowiedzieć przyglądając mu się bliżej. Z uwagi na burzliwe dzieje naszego kraju takich ogrodzeń jak to w Malborku z pewnością jest o wiele więcej. Przy poszukiwaniu ogrodzeń z historią należy jednak pamiętać że o pochodzeniu ogrodzenia najwięcej będziemy mogli się dowiedzieć badając murowane ogrodzenia z cegieł, względnie z kamieni ale tu potrzebne by były specjalistyczne badania pozwalające określić np. skąd pochodzi dany kamień oraz kiedy wykonano spoiwo cementowe.

 

Zostaw komentarz