Promienniki podczerwieni – czy ich zakup i montaż się opłaca?

Zanieczyszczenie środowiska, alarmujący jakość powietrza w miastach i względy ekonomiczne zmuszają nas do poszukiwań alternatywnych rozwiązań w kwestii ogrzewania naszych domów i mieszkań. Na rynku prócz standardowych nośników ciepła pojawiają się innowacyjne systemy, które warto poznać i rozważyć ich ewentualny zakup. Czym zatem są promienniki podczerwieni, na jakiej zasadzie działają, jaki jest koszt ich zakupu i eksploatacja?

Czym są promienniki podczerwone?

Promiennik podczerwieni (IR – infrared) to urządzenie elektryczne przetwarzające energię w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Inaczej mówiąc to zwykła grzałka elektryczna rozgrzewająca się do kilkuset stopni Celsjusza, wynikiem tego powierzchnia emituje promieniowanie podczerwone niewidzialne dla ludzkiego oka, które jest znakomitym nośnikiem energii cieplnej.

Pomimo tego, że promienniki od niedawna stosowane są do ogrzewania naszych domów i mieszkań, tak naprawdę wykorzystywane są od dawna w takich urządzeniach jak inkubatory dla wcześniaków, czy do ogrzewania kurcząt przez hodowców. Co ciekawsze, użytkuje się je również w saunach, w których dzięki promieniowaniu podczerwonemu możemy osiągnąć wysokie temperatury.

Różnica pomiędzy promiennikiem podczerwieni a tradycyjnym grzejnikiem konwekcyjnym jest taka, że w drugim przypadku powietrze jest podgrzewane. Natomiast w promienniku ciepło przedostaje się do wszystkich obiektów znajdujących się w danym otoczeniu, a w związku ze swoim bardzo szybkim działaniem, dociera do celu niemal natychmiast. Po podłączeniu urządzenia do zasilania i skierowaniu go w stronę wybranego przedmiotu, emitowane ciepło odczuwalne jest w przeciągu zaledwie kilku sekund od rozpoczęcia nagrzewania. Aby ułatwić zrozumienie działania promienników, możemy porównać je do słońca, do którego nawet w mroźny dzień kierujemy twarz. Automatycznie odczuwamy przyjemne ciepło, pomimo tego, że temperatura się nie zmienia.

Jakie promienniki są dostępne na rynku?

Promienniki podczerwieni możemy rozróżnić pod kilkoma względami, ale przede wszystkim ze względu na długość emitowanych fal.

  • Krótkofalowe urządzenia, które bardzo szybko osiągają wysoką temperaturę (nawet do około 2100 oC) i bardzo intensywnie emitują ciepło oraz światło widzialne. Stosowane są w halach przemysłowych i na zewnątrz.
  • Promienniki długofalowe, które nie wydzielają praktycznie żadnego światła, a niemal całą energię przeznaczają na wytwarzanie ciepła. Mają one niższą temperaturę (elementy grzewcze rozgrzewają się do maksymalnie 300oC) i oddziaływają głównie na powierzchnię ogrzewanych obiektów. Stosowane są w domowych i innych pomieszczeniach zamkniętych. Jeśli chcemy wykorzystać je w naszym domu, a skończyła się nam gotówka, możemy się posiłkować pożyczką pozabankową.

Promienniki podczerwieni możemy podzielić również ze względu na sposób i formę mocowania:

  • Promiennik przenośny – wygląda jak stojący grzejnik, który można postawić w dowolnym miejscu w mieszkaniu lub na zewnątrz np. na tarasie.
  • Promiennik podczerwieni sufitowy – może mieć formę lampy lub panelu mocowanego przy suficie,
  • Promiennik podczerwieni żarówka – przypomina zwyczajną żarówkę, którą stosuje się np. w terrariach przy hodowli gadów lub pająków,
  • Płytowy promiennik podczerwieni – ma postać płaskiego panelu ściennego.

Temat promienników podczerwieni jest dość obszerny, zanim jednak przystąpimy do założenia ich jako główne ogrzewanie w nowopowstałym domu, warto dokładnie przeliczyć koszty założenia i późniejszej eksploatacji.